Tym czego tak bardzo nam współcześnie brakuje: ciszą i naturą.
Brzmi mało zachęcająco? Czyżby?
Przecież tak wielu z nas powtarza, że chce tylko i wyłącznie „świętego spokoju”.
Kto z nas nie tęskni za spoglądaniem w niebo pełne gwiazd, za śpiewem ptaków, który rozbrzmiewa zamiast budzika, za głębokimi relacjami z najbliższymi.
W Pile masz to wszystko w jednym miejscu. Tutaj w dzień otoczysz się dziką przyrodą, przeprawisz przez leśne i rzeczne szlaki, a później spędzisz czas w restauracji z lokalną kuchnią oraz wyśpisz w standardzie 3, a nawet 4 gwiazdkowym.
No dobrze, ale tak dokładniej…
Jakie atrakcje turystyczne w Pile warto zobaczyć?
- Rzeki
To temat rzeka... Bo tych u nas nie brakuje. Pierwsza jest Gwda idealna do wędkowania, spływów kajakowych, rejsów urokliwym tramwajem wodnym o nazwie Gordalina, a nawet dętkospływu. Gwda tworzy także Parka Na Wyspie, czyli centrum natury w samym środku miasta, pełne roślinności, atrakcji dla dzieci, rowerowych i pieszych szlaków oraz kulturalnych wydarzeń.
Gwda wpada do Noteci. Te dwie rzeczne damy spotykają się w Ujściu, miejscowości oddalonej od Piły zaledwie 5 minut jazdy samochodem. Ujście to miejscowość, którą warto odwiedzić nie tylko ze względu na urokliwe łąki nadnoteckie, ale również najwyższy punkt widokowy, z którego widać m.in. panoramę Piły.
Równie atrakcyjne są Rurzyca, Piława, Dobrzyca i Głomia. To urokliwe rzeczki płynące przez okoliczne lasy i jeziora. To właśnie tam odbywają się najpopularniejsze w regionie spływy kajakowe. W zależności od odcinka możesz zaplanować romantyczną wyprawę lub spotkanie integracyjne z przeszkodami, które z pewnością wzmocni współpracę zespołu.
- Jeziora
Jezioro Płotki to jeden z najczystszych akwenów w okolic ze złotym piaskiem na plaży. Miejsce, w którym każdy wędkarz wypocznie z satysfakcją, dzieci ulepią babki, a rodzice ze spokojem będą obserwować ich wodne zabawy. Idealne miejsce dla par, które mogą skorzystać z wodnych rowerków lub spacerów wśród drzew otaczających Płotki. Zapraszamy tutaj także fanów nurkowania. Firma, która proponuje tego typu atrakcje jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zimą jezioro jest najpopularniejszym miejscem spotkań morsów.
Gdy już będziesz w Pile zaraz obok Płotek możesz wybrać się nad równie piękne jezioro Jelonki, ale bez strzeżonego kąpieliska. Na drugim końcu miasta znajduje się Jezioro Piaszczyste inaczej Piachy, tutaj w sezonie stacjonuje ratownik. Około kilkuset metrów dalej zlokalizowane jest z kolei jezioro Stobno - nieocenione wśród wędkarzy.
Na Północ od Piły w powiecie złotowskim do Twojej dyspozycji są kolejne malownicze akweny, niektórzy mówią o tym miejscu „Małe Mazury”.
Północna Wielkopolska i województwo zachodniopomorskie w tym Pojezierze Wałeckie słyną z wodnych i leśnych atrakcji. Jeziora to atrakcje turystyczne w Pile, które z pewnością wysuwają się na pierwszy plan.
- Lasy
Wejdź na mapę i zobacz ile lasów otacza Piłę. Imponujące, prawda? Jeśli uwielbiasz „leśne kąpiele”, przytulać się do drzew, spacerować, zbierać grzyby, słuchać śpiewu ptaków, podglądać zwierzęta, czy korzystać z rowerowych szlaków - tutaj zieleni i możliwości masz pod dostatkiem.
Zapraszamy do odwiedzenia Fanpage Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, gdzie leśnicy - pasjonaci pokazują skarby przyrody w oprawie, która przenosi oglądającego w bajkowy świat.
- Militarne zabytki
Piła wyzwoliła się z okupacji niemieckiej w Walentynki 1945 r. Poprzez liczne działania zbrojne wiele zabytków niestety nie zachowało się. Piła i sąsiadujące z nią miejscowości do dziś otoczone są jednak fortyfikacjami, które dla miłośników militariów stanowią nie lada gratkę a tym samym atrakcje turystyczną Piły i okolicy. Warto wybrać się m.in. do sąsiadującego z Piłą powiatu wałeckiego, gdzie znajduje się zabytkowy fort. Na trasie Złotów-Jastrowie natomiast obejrzysz bunkry i kolejowy most, który został wysadzony podczas II wojny światowej. Most od lat zwisa nad Gwdą tworząc industrialną ozdobę w naturalnym krajobrazie.
- Muzea
Piła to przede wszystkim Muzeum Okręgowe i Muzeum Stanisław Staszica, zasłużonego dla kraju Polaka, który rozwinął ideę spółdzielczości. Niespełna 30 km dalej odwiedzisz Muzeum Ziemi Złotkowskiej. To właśnie tam poznasz uroki i historię Krajany, a także bliżej przyjrzysz się osiągnięciom ks. Bolesława Domańskiego, społecznika, Polaka spod znaku „Rodła”.
Warto odwiedzić również Skansen w Osieku, w którym zobaczysz starodawny młyn, chłopskie chaty, a nawet jak wyrabiało się niegdyś masło i wyplatało koszyki wiklinowe.
Turystyka w Pile i Północnej Wielkopolsce
Północna Wielkopolska, czyli powiaty pilski, złotowski, chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki i wągrowiecki, to miejsca bogate w lasy, jeziora i rzeki. To również miejscowości, w których żyje się spokojnie, ale nowocześnie.
Nie brakuje firm usługowych i produkcyjnych, które zapewniają zatrudnienie. Stale poszerza się również oferta miejsc noclegowych. Ze względu na naturalne skarby króluje głównie agroturystka.
Piła znajduje się w samym centrum Północnej Wielkopolski, dzięki temu stanowi doskonałe miejsce dla spotkań biznesowych z regionu, ale i północno-zachodniej Polski.
Baza noclegowa to m.in. pensjonaty, ale nie brakuje ofert hoteli o podwyższonym standardzie, w tym 4 gwiazdkowym tak jak w Arche Hotel Piła.
Do Piły poza, jak i w trakcie sezonu, najczęściej podróżują osoby w celach służbowych. Zainteresowanie rekreacją w okolicznych lasach i nad jeziorami jednak sukcesywnie wzrasta.
Jeśli szukasz ciszy, spokoju, natury, ale cenisz sobie nocleg w wysokim standardzie dobrą propzycją jest właśnie Piła. Atrakcje turystyczne, które tutaj znajdziesz zapewnią natomiast ciekawy wypoczynek, a 3 i 4 gwiazdkowe hotelowe pokoje wygodę.